Status for WICTU3 - Ovner til Ukraina

Publisert av Vibeke Katrine Aasland den 18.02.25.

- Det er flott å se hvordan Lions-medlemmer i over 30 land støtter prosjektet WICTU3 som organiseres via Lions Clubs International Foundation (LCIF), sier den norske koordinatoren for prosjektet, Svein Lie. 

Målsettingen er å produsere og distribuere 15 000 ovner til en verdi av 2.250.000 euro. Innsamlingen har per 10 februar passert 1.000.000 euro og pengene fortsetter å strømme inn fra hele Europa. 

- Vi er halvveis!

Nye ovner

Dette er det tredje året vi i Lions samarbeider internasjonalt for å hjelpe befolkningen i Ukraina. Ovnene som produseres nå er utstyrt med en forbrenningskurv som kan settes inn i ovnen, slik at alle former for fast brensel kan brukes. Denne endringen har gitt økt vekt slik at antall ovner per trailer er redusert fra 900 til 800 ovner. Transporten skjer med trailere fra Ukraina.

Det produseres i overkant av 150 ovner hver dag, 7 dager i uken. Fabrikken har økt bemanningen med faglærte ukrainske sveisere som har flyktet fra krigen. De ukrainske arbeiderne får vanlig tariff-lønn og det var de som foreslo å øke produksjonen til også å omfatte helgearbeid.

Aldri har behovet for bistand til Ukraina vært større, og utdeling av ovnene skjer i samarbeid med ukrainske myndigheter og Lions-klubber. Mange henter ovnene på samlingsplasser, men lokale Lions kjører også ut ovner der det er nødvendig.

Myndighetene har oversikten over de som har størst behov for ovner. Mottaker må kvittere for ovnen og LCIF fører streng økonomisk kontroll med prosjektet, så du kan være trygg på at hjelpen kommer frem til de som trenger det!

Det bestilles ovner etter hvert som finansieringen er på plass så det er viktig at innbetaling skjer så raskt som mulig.

Se film fra avlossing fra en av årets trailere:

Ambisiøse mål for Lions i Norge

I Norge har vi til nå (17. februar) samlet inn 151 000 euro. Målet for innsamlingen i Norge er å samle inn220 000 euro. 

- Ambisiøst? Ja, det er vel det, men det er ikke langt igjen. Sammen klarer vi det, sier en optimistisk koordinator.

Ønsker du å holde deg oppdatert på prosjektet, meld deg inn i den åpne Facebook-gruppa til WICTU3. Den finner du på denne linken: https://www.facebook.com/groups/wictu/

Svein oppfordrer alle medlemmer til å melde seg på Lions Norges Riksmøte i mai. 

- Jeg kommer til å ta med en modell av ovnen på Riksmøtet slik at du kan se den der!

Samle poeng til utmerkelsen Melvin Jones

- Innbetalinger blir registrert og rapportert jevnlig til LCIF slik at vi har full oversikt over hvem som har innbetalt, forsikrer Svein. 

Alle betalinger fra klubber, distrikter eller private blir registrert med "MJF credits" hos LCIF. Det betyr at givere kan ut en MJF (hedersutmerkelsen Melvin Jones Fellowship Award) når man har gitt minimum USD 1 000. 

Slik kan du bidra med en ovn

Prosjektet WICTU3 styres av Lions Clubs International Foundation (LCIF), som er vårt internasjonale hjelpefond. Alle innbetalinger skjer via LCIF som sørger for å utbetale i faser til selve produksjonen og distribusjonen, som fortsatt skjer i Finland.

  • En ovn koster 1800 kroner, men du kan gi et valgfritt beløp.
  • Lionsklubber i Norge kan nå gi sitt bidrag til LCIF-kontoen 9001.23.04438 og bruke klubbens KID-nummeret knyttet til denne kontoen. (Se Styreweb - Sentraladministrasjon - Innsamling).
  • Bedrifter, kommuner og personer som ikke er medlem kan bruke kontonummer 1802.22.67651

Innbetalingene følges opp av MD LCIF-koordinator som rapporterer klubbens donasjon til LCIF.  Det er frivillig for klubbene å bidra, men prosjektet håper alle klubber vil bidra til et bedre liv i Ukraina.

Kontakt

MD-LCIF koordinator Svein J Lie

Mobil: 913 83 007

E-post: md.lcif@lions.no